Co warto wiedzieć o indywidualnej terapii alkoholowej?

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Alkoholizm w Polsce nikogo już nie dziwi, a wzrastające z roku na rok statystyki dotyczące osób uzależnionych kwitowane są machnięciem ręki lub wzruszeniem ramionami. Społeczeństwo próbuje nie dostrzegać problemu, mimo że ośrodki uzależnień alkoholowych dwoją się i troją, aby nieść pomoc w przezwyciężaniu nałogu. Terapia indywidualna bądź grupowa nie może się odbyć, jeśli nie ma ludzi, którzy widzą potrzebę, żeby zmienić coś w swoim życiu. Negacja  zaś to pierwsze ostrzeżenie przy uzależnieniu.

Alkoholizm zabija powoli lub szybko

Badania psychologiczne wykazują, że nawet po udanej terapii odwykowej psychika uzależnionego jest bardzo trudna do odbudowania. Czasami nic nie jest w stanie przywrócić jej do względnej normy, dlatego też wśród alkoholików wzrasta współczynnik samobójstw. Najgorzej, jeśli taka osoba nie ma zapewnionego odpowiedniego wsparcia. Ośrodki uzależnień od alkoholu nie zamykają przed nikim drzwi, ale też nie trzymają nikogo na siłę.

Ośrodki uzależnień od alkoholu – jakie niosą wsparcie?

Ośrodki uzależnień alkoholowych mają przede wszystkim pomóc w dostrzeżeniu problemu i w stopniowym rozwiązywaniu go. Alkoholizm nie jest kwestią, którą można ot tak zbagatelizować, bo cierpi zarówno uzależniony, jak i jego najbliżsi, a w dalszym rzucie również otoczenie. Prywatna terapia alkoholowa to spotkania z kimś, kto nada kierunek odwyku i podbuduje rozmową. Jeśli zaś nie terapia indywidualna, to warto spróbować z grupą AA, gdzie w gronie ludzi borykających się z takim samym problemem nadarza się okazja do wymiany doświadczeniami oraz wspólnego motywowania się.

Rodzina alkoholika – gdzie znaleźć pomoc?

Z psychologami bywa różnie, bo nie zawsze trafią się tacy, którzy mają doświadczenie z danym problemem. Tymczasem ośrodki uzależnień od alkoholu bardzo często oferują wsparcie dla rodzin osób uzależnionych, z którego dobrze jest skorzystać w razie potrzeby i bez obawy, że zostanie się niezrozumianym.